سرخنکلایی ها - با لهجه و زبان شیرین سرخنکلایی

مطالب و عکس های جالب از سرخنکلا با زبان و لهجه سرخنکلایی (گرگانی)

سرخنکلایی ها - با لهجه و زبان شیرین سرخنکلایی

مطالب و عکس های جالب از سرخنکلا با زبان و لهجه سرخنکلایی (گرگانی)

این مقاله فارسی اَست ...

چهارشنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۴، ۱۲:۱۹ ب.ظ

برای تنویر افکار عمومی برادران و خواهران همولایتی سرخنکلایی ام و همچنین گرامیانی که یا اتفاقی و یا روزمره به این وبلاگ سر می زنند ، مطلبی که در ذیل می نویسم به زبان فارسی دری است.

به مسیحی برخورد!شاید که به مسلمانی نیز بربخورد ...!!!! 

رونوشت به :

برادر گرامی ام بخشدار بهاران !

برادر عزیزم شهردار سرخنکلا !

برادر با محبتم ! مسئول بهداشت سرخنکلا!

برادر ولایی ام ! متولی مزار رضا علیه السلام

برادران همولایتی ام  !  همشهریان خوبم

از نظر شرع و مسائل شرعى خداوند متعال همان گونه که براى مسلمین و مومنین در مقایسه با دیگران ارزش و احترام قائل است ، قبرستان و قبور مسلمانان و مومنین نیز داراى احترام و ارزش است . فقهاء و علماء بزرگ شیعه بر این عقیده اند که بى احترامى نسبت به قبور مومنین ، اهانت به قبرستان مومنین ، ریختن خاشاک و زباله و چیزهائى که موجب هتک حرمت قبور مومنین در قبرستان است ممنوع و حرام است . این بى احترامى چه نسبت به همه و کل قبرستان و یا نسبت به یک قبر، تفاوتى ندارد و گناه است.

از زمانی که به سرخنکلا کوچ کردیم، صبح قبل از اینکه به محل کارم بروم،سعی کردم سری هم به قبر مادرم بزنم و قرائت فاتحه ای داشته باشم و با اجازه و دعای ایشان روزم را شروع کنم .

در این راه یکی از دوستان را هم تشویق به این امر کردم تا شاید یک سُنَت شود که به پدر و مادر خودمان سر بزنیم حالا چه در قید حیات باشند و یا نه.

اما بعد از حدود 10 روز متوجه شدم و یا به نظرم آمد که زمینهای قبرستان سرخنکلاته تغییر کاربری داده اند و تبدیل به اصطبل و طویله ی عمومی جهت دامداران علی الخصوص گوسفندداران،اسبداران و خَر داران! شده است.

البته دوستانی که این متن را مطالعه کنند شاید از ادبیات سخیف و تند  آن دلزده شوند و آن را بی اهمیت جلوه دهند که از زبان فردی بی ملاحظه در آمده باشد، اما شاید هر فردی غیر از بنده نیز با این مساله برخورد می کرد همین واکنش را نشان می داد.

اما بنده چه دیده ام و چه کسانی چه ندیده اند! :

مدتهاست هر پنج شنبه که اهالی دوست داشتنی سرخنکلا جهت قرائت فاتحه به مزار رضا علیه السلام مراجعه می کنند حتما با صحنه هایی روبرو شده اند که در ادامه ی تصاویری معمولی از آن را خواهم آورد .

دیده ام که الاغی و اسبی  را به درختی بسته اند که اغلب اوقات و روز ها افسار آن را باز هم کرده اند.به دلیل اینکه  این قبرستان مسلمانان احترام دارد سعی بر دور کردن این حیوانات از قبور مسلمین کردم و به افرادی که در محل بوده اند و یا می شناسم ماجرا را گفتم و تذکر در حد خودم دادم. 

اما در روزهای بعد در کمال تعجب متوجه شدم اسب و الاغ را به درختانی بسته اند که حیوان براحتی می تواند بروی قبور مسلمین سُم بگذارد و در نزدیکی قبر مطهر سکینه بیگم بسته اند(عکس ها موجود است). باز تذکر و اعتراض ....

هیچ عملی موثر نیفتاد و با واکنش هایی مثل:  

- با متولیش صحبت کن!

-به امام جمعه بگو

-آقا من با اسب مَسب! کار ندارم و حوصله ندارم!!!

- - چه کار بد و زشتی !!

- باریکلا !پیگیری کن!!

رو برو شدم.

در قبرستان مسلمین (نه مسیحیان!) این عمل زشت ادامه دار بود و هیچ کس هم اعتراضی به آن نکرد . خب قبر عزیزشان جایی نبود که اسب و خر و گوسفند به آن دسترسی داشته باشد! به آنها چه!!؟

در روزهای بعد سعی کردم تصاویری از این اتفاقات تهیه کرده و به برنامه های طنز و  نقد تلویزیون ارائه دهم تا شاید به کسی بربخورد.

از آن روز، هم اسب حضور داشت و هم خر و هم گوسفندان و هم چوپانان گوسفندان و هم راهروی قبرستان سرخنکلا که شده بود محل دفع فضولات آن حیوانات .... (عکس ها موجود است)

--------------------

به افراد مختلفی گفته شد تا شاید تکرار نشود و شاید من چون سرخنکلایی ها را اغلب نمیشناسم ،در مراجعه به افراد ذیصلاح اشتباه کردم.

اما همان هایی هم که می گفتم،انگار به گوش مالداران مذکور رسیده و اسب محترم خود را بر سر مزار مادر و پدربزرگ و مادربزرگ عزیزم بستند.

و این عمل چند بار تکرار گردید و موجب رنجش و ناراحتی گردید. کسانی که بی تفاوت از این ماجرا عبور کرده اند و عبور می کنند ،خود را جای بنده بگذارند . . . که این اتفاق برای آنان  می افتاد و اسب و خر را بر سر قبر عزیزشان می بستند.

در هر حال فیلمها و عکس ها و رد فضولات گوسفندان در محل عبور زائران قبور هنوز وجود دارد و دوستانی که با بی تفاوتی از کنار فضولات گوسفندان و اسب عبور کرده اند هم زنده اند!!

بنده هم سعی بر شناسایی متولیان امور شهری و مزار خواهم کرد و با ایشان درمیان خواهم گذاشت و اگر تاثیری ندیدم فیلمها را و عکسها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک خواهم گذاشت و برای تلویزیون خواهم فرستاد.

باشد که مرده و زنده ی مسلمان محترم باشد.

یاعلی

 

اسب در قبرستان

فضولات حیوانات در قبرستان

 

نظرات (۶)

۱۱ بهمن ۹۴ ، ۱۰:۵۴ فامیل نزدیک
با سلام و خسته نباشید
از نگرانی ای که در مورد مزار سرخنکلا داشتین خوشحال شدم ولی ای کاش بجای اینکه به گوش شهرداری و شورا و .... برسانید خودت و خودم و .... دست بکار میشدیم و در یک روز پنجشنبه در اوج حضور مردم دست بکاری بزنیم تا فرهنگ نظافت قبور را جا بندازیم تا کی باید بشینیم و فقط از مسئولین بخواهیم کاری بکنن
در هر حال مرحومان مادر و مادربرزگ و پدربرزگ تان از فامیل های نزدیک من هستن و بی احترامی به قبر آنها و هیچ یک از قبور مومنین جایز نیست بلکه گناه هم دارد
به امید پاکی شهرمان سرخنکلا و مردم نازنینش
ای ول به سرعت عملت
فایل صوتیت ره شنیدم خوب درنیامده بود باید جوکها ره بصورت صوتی دربیاری با لهجه سرخنکلایی بذاری.ظاهرن جوک سرخنکلایی کم داری وب من پر از جوکهای سرخنکلاییه که بصورت جهانی نوشتم بیا وب من-جوک ما- هرچی خواستی بردار
چرارادیوسرخنکلاره پاک کردین؟؟اگه بزارینش ممنون مشم.میین کانال سرخنکلاشهرمن بود ولی پیداش نکردم.اگه شما هم گوش نکردین پیشنهادمنم بارا یه بارهم شده میین کانال بزارین@باتشکر
باسلام وتبریک ساله نو.باتوجه به رسیدن فصل زراعت.به اطلاع همشهریان سرخنکلاته وحومه میرسانم که به زودی پیک موتوری درسرخنکلاته افتتاح میشود؛وبااین کارهم دروقت وهزینهایتان صرفه جویی میشود.خدمات پیک موتوری بعنوان مثال؛(خریدمایحتاج زندگی مردم،جابجایی بارهای سبک ومجاز،توزیع دعوت نامه مردم وادارات،بردن غذاو...سره زمین کشاورزی برا کارگران وخریدنان وسبزی،جابجایی مسافروهرکاری که شما بخواهید)وپرداخت قبض آب،برق،گازوخریدوسیله استاکارازگرگان و.....
کافیست فقط یکبار امتحان کنید،ماکارمان باصداقت است.فرض مثال«من وقت ندارم برا کارگراسره زمین ناهارویخ وکیسه ونخ ببرم؛بهترین کارتماس باپیک موتوری است.»هزینه پیک ارزان وتوافقی وبارضایت است. بزودی&خیلی زود£بعداز13بدر
سلام از اینکه اینگونه به سرخنکلا و گویشها و آداب و رسوم شهرمان تعصب دارید بخود میبالم موفق باشید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی